Aktualności2020majCzysta woda i mycie rąk pomagają zwalczać wirusy.
http://pwik.gliwice.pl//aktualnosci/726-czysta-woda-i-mycie-rak-pomagaja-zwalczac-wirusy.html

Aktualności

11 maja 2020

Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów.
Jak skutecznie myć ręce i co jeszcze robić, by zminimalizować ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki?
Eksperci i służyby Państwowej Inspekcji Sanitarnej zlacają:

1. Często myj ręce.
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami lub żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). 

2. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.
Należy zachować co najmniej 1,5 metra odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz.
3. Używaj masek ochronnych.
Sanepid zaleca używanie masek ochronnych, które nadają się do prania i suszenia (pranie nie powinno doprowadzić do uszkodzenia lub zmiany kształtu maseczki). Bardzo istotne jest, by maska szczelnie przylegała do twarzy.
4. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni.
W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków i podawania dłoni na powitanie.
5. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.
6. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.
7. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy – zaleca sanepid. Można to robić np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę po użyciu należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego kosza. Koniecznie trzeba umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
Należy stosować zrównoważoną dietę - unikać wysoko przetworzonej żywności, jeść minimum pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia; odpowiednio nawadniać organizm wypijając dwa litry płynów, najlepiej wody.
10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o COVID-19.
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych:
gov.pl/koronawirus, gis.gov.pl, pssegliwice.pis.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Adamed.

w górę