Aktualności2019majJubileusz święta Szlaku Zabytków Techniki
http://pwik.gliwice.pl//aktualnosci/624-jubileusz-swieta-szlaku-zabytkow-techniki.html

Aktualności

24 maja 2019

Zapraszamy do wspólnego świętowania 10 rocznicy Industriady w Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach. Wszyscy jesteśmy przemysłowacami! W czasie urodzinowej fety nie zabraknie tańców, feerii barw i muzyki. Wodzirejem jest radca budowlany Ernst Fridrich Hache, toast wzniesie mistrz, a wszyscy miłośnicy industrii będą się znakomicie bawić w obiekcie pompowni, którą wybudował, i która w swojej ponad 100 letniej historii ma strategiczne znaczenie dla rozwoju miasta i komfortu życia mieszkańców Gliwic.

W tym roku drzwi muzeum otwieramy 8 czerwca o godzinie 12:00 :)
Zapraszamy do tańca!

P R O G R A M

Nogi roztańczone u Hacha ! - pokazy tańca i wspólna zabawa
Godziny 12.30 | 13.30 | 14.30 | 15.30 | 16.30 | 17.30 

Niepowtarzalny urok lat trzydziestych zapanuje na Oczyszczalni za sprawą Radcy Budowlanego Ernsta Friedricha Hache. W rytmach swingu przeniesiemy się w czasy nieograniczonej zabawy. Gliwice okresu międzywojennego były niezwykle urokliwym miastem. Urzekało swoją wewnętrzną różnorodnością i tętniącym życiem towarzyskim. Mieszkańcy odwiedzali liczne restauracje i kawiarnie, będące rdzeniem życia towarzyskiego bawili się na wieczorkach tanecznych i oficjalnych imprezach miejskich – jak obecna z okazji uruchomienia pompowni. Aby bawić się świetnie, jest jeden warunek - trzeba przywdziać wygodne buty!
Dla wszystkich, którym ciężko będzie usiedzieć w miejscu przy porywających dźwiękach swingu, a nie wiedzą jak się go tańczy, przygotowano 15 minutowe warsztaty wprowadzające do tego żywiołowego tańca.

Kolory Szlaku Zabytków Techniki na płótnach śląskich artystów naiwnych – wystawa
Godziny 12.00-18.00

Wystawa obrazów śląskich artystów naiwnych dokumentująca wybrane obiekty Szlaku Zabytków Techniki - wieże ciśnień, kopalnie, fabryki, osiedla i inne miejsca charakterystyczne dla miejscowości w których żyją i tworzą. Dzieła z kolekcji Galerii Szyb Wilson śląskiej Galerii Sztuki w Bytomiu i Kolekcji "Barwy Śląska" Gerada Trefonia z Rudy Śl. Wystawie będzie towarzyszyć quiz dotyczący zabytków Szlaku znajdujących się na obrazach. 

Tańczącym krokiem po Centralnej Oczyszczalni Ścieków - zwiedzanie z przewodnikiem
Godziny 12:00-17.00

Zapraszamy do zwiedzania z przewodnikami czynnego Zakładu Centralnej Oczyszczalni Ścieków, na którym zlokalizowane jest Muzeum Techniki Sanitarnej mieszczące się w gruntownie odrestaurowanym, ponad 100-letnim budynku starej przepompowni ścieków. W sąsiedztwie tego obiektu rozpoczynamy zwiedzanie oczyszczalni idąc tzw. ciągiem technologicznym, a kończąc w dyspozytorni, gdzie znajduje się tablica synoptyczna z podglądem obiektów zakładu.

Rozlewnia dźwięków – koncert non stop
Godziny 12.00-18.00

Wielogatunkowy koktajl brzmień i stylów. Prezentacja muzycznych hitów, których motywem jest woda. Muzykę prezentują didżeje. Bawią się wszyscy!

Naturalne kosmetyki kąpielowe - warsztaty kreatywne
Godziny: 12.00 | 13.30 | 15.00 | 16.30

UWAGA: Ograniczona ilość miejsc.
Obowiązkowa rezerwacja. Zgłoszenia pod nr telefonu 32 401 14 40/50 lub muzeum@pwik.gliwice.pl

Intrygujące zapachem kule kąpielowe, kolorowe mydła glicerynowe, pilingi i inne naturalne kosmetyki - wszystko wytwarzane podczas rodzinnych warsztatów kosmetycznych. Nawet dziecko może stworzyć kosmetyk przyjazny jego delikatnej skórze. Baza glicerynowa jest bezpieczna i daje nieskończone możliwości dla kreatywnego małego mydlarza. Można wybrać kolor, zapach i kształt swojego mydełka, które każdy zabierze ze sobą.

Dorośli przekonają się, że z produktów które mają w kuchni można wykreować ekskluzywne kosmetyki. Piling dopasowany do rodzaju skóry lub kule kąpielowe, które oprócz właściwości pielęgnujących skórę zapewniają relaks i odrobinę luksusu w domowym spa.

Laboratorium HADWA-O! – pokaz
Godziny: 12.30 | 13.30 | 14.30 | 15.30 | 16.30 | 17.30

Szalona przygoda w krainie chemicznych czarów. Chemicy Laboratorium Wody PWiK przedstawią Wszystkim niezwykłych gości, którzy dostarczą niezapomnianych wrażeń! Szokujące eksperymenty, mnóstwo kolorowych wybuchów oraz uśmiechnięte twarze wszystkich uczestników :)
Na najmłodszych czekają warsztatowe atrakcje:
Wytworzymy polimerowe robaki!
Sprawimy, że pewien proszek urośnie i dzięki temu zrobimy pastę dla słonia…
Nasze oczy zadziwią chemiczne węże, których nikt nie będzie się obawiał. Dlaczego? - Bo to bezpieczne stwory z piany!
Poznamy z bliska związki chemiczne: samodzielnie zbudujemy cząsteczkę wody, dwutlenku węgla, a nawet kwasu octowego. 

Dziecięca Industrialna strefa zabaw i doświadczeń - warsztaty
Godziny: 12.00-18.00

Strefa zabawy przygotowana z myślą o małych i nieco większych uczestnikach Industriady. Co znajdziecie w strefie?
Wodny plac zabaw m.in. budowanie wodociągów, skręcanie rur, pompowanie wody, regaty w rynnie.
Warsztaty upcyklingowe - tworzenie zabawek z butelek pet, strojów balowych z peleryn, worków, papieru toaletowego, słowem wszystkiego co można poddać recyclingowi.
Inspektora Tomka i kosmiczne roboty zgłębiające tajniki podziemnych kanałów.

Gliwicka Hydrozagadka - gra terenowa
Godziny: 12.00-18.00

Ten dzień zaczął się zwyczajnie. Nikt nie spodziewał się tego, co nastąpiło później. W wyniku niewyjaśnionego zjawiska nastąpiło załamanie czasoprzestrzeni. Na terenie Muzeum Techniki Sanitarnej i w okolicy pojawiły się Anomalie. Do tej pory badający sprawę Profesor ustalił, że Anomalie są jakoś powiązane z wodą. Aby zdobyć więcej informacji Profesor potrzebuje Waszej pomocy. Uczestnicy gry wcielą się w postacie Pionierów – śmiałków badających Anomalie. Postawione przed Pionierami zadanie wymaga jednak zapuszczenia się w rejony, gdzie ludzkie pojmowanie i rozum mogą nie wystarczyć. Czy znajdą się odważni by podjąć wyzwania?

Zabawa dla osób indywidualnych i grup do 5 osób.
Czas wykonania zadań - ok. 45 min.
Przystąpienie do gry - w dowolnym czasie.

FOTO W RURZE - instalacja artystyczna
Godziny: 12.00-18.00

Wpadaj w rurę, strzel fotkę i zachwyć świat! Dzięki naszej instalacji to możliwe :) Udostępniamy również: prysznic z zimną wodą, czepek w róże, szczotkę, pianę kąpielową, okulary do pływania, koło ratunkowe, krokodyla, korale z papieru i czego tylko zapragniesz...

UWAGA! Uczestnicy Industriady w Muzeum Techniki Sanitarnej muszą posiadać dowód osobisty! Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą przebywać na terenie Muzeum tylko pod opieką osoby dorosłej. Regulamin Industriady na stronie http://muzeum.pwik.gliwice.pl/#szlak-zabytkow-techniki

 

w górę