Aktualności2019kwiecieńCzy woda ma kolor niebieski?
http://pwik.gliwice.pl//aktualnosci/615-czy-woda-ma-kolor-niebieski.html

Aktualności

23 kwietnia 2019

Wiosną przyroda zaczyna budzić się do życia, oszałamiając bogactwem zapachów, wybuchając feerią barw. Nie inaczej jest z wodą. Oddziałujące na nią czynniki zewnętrzne, w zależności od natężenia powodują, że przyjmuje ona różne barwy. Dlatego wodę powinno opisywać się pod kątem jej barwy, a nie koloru. Barwa jest to określenie odbitego światła, które widzimy i czujemy. Na barwę wody wpływają także czynniki atmosferyczne, takie jak promienie słoneczne czy błękit nieba. Sprawiają one, że jest bardziej niebieska. Jest to spowodowane tym, że światło koloru czerwonego w zetknięciu z przezroczystą wodą zmienia jej barwę. To właśnie niebieski, jest najczęściej spotykaną barwą wody, lecz nie tylko. Podróżując po świecie można także zobaczyć wody, które są turkusowe, zielone czy różowe jak, Jezioro Hillier znajdujące się na australijskiej wyspie Middle.
W przypadku wód oceanów i mórz, kolor ma związek z przemieszczaniem się wód. Woda obraca się wraz z ziemią z zachodu na wschód. Ocean Spokojny, który rozciąga się od wschodniego wybrzeża Japonii, Filipin i Australii aż do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zachodniego Meksyku i Chile z tego właśnie powodu może mieć miejscami brunatny kolor wody. Jednakże ruchy wody i jej wzburzenie nie są regułą. Niektóre zbiorniki wodne, takie jak te u wybrzeży Filipin i Hawajów znane są z wysokich fal, a mimo to ich wody nadal pozostają czyste w pięknym odcieniu turkusu. Tu bardzo istotną rolę odgrywa zawartość składników w wodzie. Ciemniejsza woda według badań jest bogatsza w składniki odżywcze niż ta jasna i przejrzysta. Kolor wody zależy także od procentu jej zasolenia. Im jest wyższy, tym woda jest jaśniejsza i wydaje się czystsza. Tak wiec, barwa wody zmienia się w zależności od ilości związków organicznych oraz mineralnych. Dokładniej, mają na nią wpływ następujące pierwiastki i organizmy:
- sól żelaza, która powoduje kolor zielononiebieski
- mangan (w zależności od ilości) od koloru żółtego do brązowego
- siarka , dzięki której wydaje się, że woda ma kolor niebieski
- siarkowodór, powodujący barwę szmaragdową
- planktony i glony oraz mikroskopijne rośliny żyjące w środowisku wodnym sprawiające, że woda ma barwę zieloną.
Człowiek także ma wpływ na barwę wody. Niestety dość często wiąże się to także z zanieczyszczaniem jej zasobów. Warto te działania ograniczyć, aby zadbać o środowisko naturalne i jakość wody.

w górę