Aktualności2018siepieńAcqua per la salute! Gliwicka woda i włoski smak.
http://pwik.gliwice.pl//aktualnosci/540-acqua-per-la-salute-gliwicka-woda-i-wloski-smak.html

Aktualności

01 sierpnia 2018

Wyższe temperatury sprawiają, że nasz organizm traci więcej wody, dlatego tak ważne jest latem jego nawadnianie. Eksperci wskazują, że optymalna ilość przyjmowanej wody waha się od 2 do 2,5 litra dziennie. Pomijanie zalecanej porcji wody w codziennej diecie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, jak osłabienie odporności, senność, problemy z koncentracją, chroniczne zmęczenie, bóle głowy czy uszkodzenie organów wewnętrznych. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk regularnego popijania wody przy każdej możliwej okazji. Zdarza się, że choć czysta woda najlepiej gasi pragnienie, nie każdemu smakuje. Producenci prześcigają się w ofercie kolorowych napojów i chemicznych soków, które trafiają na sklepowe półki. Smak i kolor zachęca do picia, niestety często skład produktów nie sprzyja zdrowiu. Szczególnie niekorzystne są napoje zawierające sztuczne słodziki, które sprawiają, że jeszcze bardziej chce się po nich pić. Jak więc radzić sobie w upalne dni?
Z wyjątkowych orzeźwiających napojów słyną Włosi. To właśnie z Półwyspu Apenińskiego pochodzi słynna aqua fresca. Przygotowujemy ją z różnych owoców np. malin, arbuza, cytryny, ananasa czy pomarańczy. 
My mamy sprawdzony przepis na orzeźwiającą wodę arbuzową na bazie czystej, głębinowej, obfitującej w minerały gliwickiej wody z imbirem i sokiem z limonki. Jest pyszna i skutecznie gasi pragnienie!

SKŁADNIKI
1/4 szklanki cukru
1/4 szklanki wody 1 kg arbuza (zważonego ze skórą) 
sok z 1 limonki
2 cm kawałek imbiru

PRZYGOTOWANIE
Rozpuszczamy cukier w wodzie i gotujemy powstały syrop jeszcze przez około 3 minuty, po czym ostudzimy. Arbuza obieramy ze skóry i oczyścimy z pestek. Miąższ miksujemy w blenderze. Imbir obramy i trzemy na drobnej tarce zachowując sok. Całość dodajemy do arbuza i wlewamy syrop. Wszystko mieszamy a następnie przelewamy przez sitko do dzbanka. Dodajemy sok z limonki i wstawiamy do lodówki do schłodzenia na minimum godzinę.
Podajemy z lodem, plasterkami limonki i pokrojonym w kosteczkę miąższem arbuza.

Gotowe! Acqua per la salute!

w górę